Węgry region Villany - winnica MaulŁagodny, śródziemnomorski klimat, gleba o odczynie zasadowym i pagórkowate ukształtowanie terenu  stwarzają doskonałe warunki do uprawy winorośli. To właśnie jest Villany niewielki (30 km. kw.) region winiarski zlokalizowany na południu Węgier, niedaleko granicy z Chorwacją. Tutejsi winiarze poza bogatą wiedzą posiadaj ogromne doświadczenie co w połączeniu z tradycją powoduje że właśnie tu powstają najbardziej cenione wina węgierskie.

 

Zsolt Maul Lator

Urodził się w Siklós w 1979 roku. Od dzieciństwa życie kształtowała mu miłość do winogron i pasja do wina. Od dziadków nauczył się, jak uprawiać winogrona i tworzyć wino.
Chociaż jego studia koncentrowały się głównie na finansach to ukochanie
regionu  Villány odegrało kluczową rolę w jego życiu. Ukończył szkołę zawodową  Teleki Zsigmond i pracuje jako winiarz  po dziś dzień,ciągle szkoląc się w kraju i za  granicą.
Sam Zsolt mówi:
Ćwiczę tradycyjne rękodzieło, którego nauczyli mnie moi dziadkowie i rodzice, ale oczywiście z technologią XXI wieku.
Moje wina mają wyjątkowy styl.
Moje ulubione winogrona to francuskie odmiany Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc.
Cabernet Franc jest dla mnie bardzo ważny. Jestem bardzo dumny z mojego Cabernet Franc szczególnie w winie Lator.”
I jeszcze jeden cytat:
Jestem tym, który chce odkrywać nowe rzeczy, nie dbając o niebezpieczeństwo i nie oglądając się na to co było.
Nie szukam tego, co znaleźli inni, nie akceptuję z góry przyjętych pomysłów, nie poddaję się  modzie.
Zawsze sercem szukam  w winie magii.
Na koniec: „Nie wiem, co lubię bardziej, radości z przyjemności czy przyjemności z polowania na nią”.
Przyznacie, że jest to winiarz wyjątkowy, który będzie nas z roku na rok coraz bardziej zadziwiał.


Solar 2019 - Sauvignon Blanc  wino białe wytrawne
Błyszczący zielono-żółty kolor z jasnymi złotymi iskrami. Wyraźny i intensywny aromat zdominowany przez owoce cytrusowe i zielone zioła. Pełnowartościowy, soczysty smak agrestu i słodkiej limonki wypełnia usta. W tle smak zielonych ziół z ostrą świeżością kropli pokrzywy. Kwasy są obecne i niezwykle energetyczne.

 

Solar 2018 – Sauvignon Blanc wino białe wytrawne
Na początku fajne, ale z ładnymi otwierającymi się zapachami.  Kolejne zakręcenie w szkle i smaki eksplodują. Kolor intensywny, przejrzysty i niezwykle elegancki. Smak jest wyjątkowy, owocowy, a jego kwasowość sprawia, że ​​wydaje się bardzo żywy w smaku.
Szklanka słońca ..

 


Lator – Cabernet Franc wino czerwone wytrawne
Ciemny, prawie czarny rubinowy kolor z fioletową krawędzią. Zapach jest początkowo ekscytujący, a następnie staje się zniewalająco atrakcyjny. Spacerujemy po lesie, pikantne dzikie owoce, szlachetne grzyby. Smak doskonale pasuje do zapachu. Wiśnia, sad leśny, czysty, skórzasty męski charakter. Smak jest jedwabisty bardzo bogaty, niezwykle soczysty i bezczelnie prowokujący, garbniki dojrzałe. Finisz jest długi i wyraźny.


 

Francba - Cabernet Franc-wino czerwone, wytrawne.
Przejrzysty, rubinowy kolor i intensywny, owocowy zapach. Wino żywe, ale przyjemne i zrównoważone o smaku czerwonych jagód i lekkiej mięty na końcu. Nie nachalne, ale dopracowane kwasy, bez przesady. Znacznie więcej niż prosty Cabernet Franc, dużo odważniejszy ...


 

Vizio- Kekfrankos, Merlot wino czerwone wytrawne.
Na początku umiarkowanie żywy zapach wiśni i jeżyn, którego intensywność później podkreślają dojrzałe jagody o smaku dżemu. Owoc dominuje również w winie, a i beczka jest tu obecna.  Zrównoważona kwasowość. To nie jest efektowne wino, ale wino zrobione przez ludzi dla ludzi.